Search Engine Optimization

Ve zkratce se jedná o soubor metod a technologií, které se aplikují na Vaše webové stránky tak, aby se zlepšila jejich viditelnost (pozice ve výsledcích hledání ve vyhledávačích).

Rozdělování faktorů SEO

Obecně se SEO dělí na tzv. " On-page faktory" (tj. úpravy přímo na webových stránkách) a na 
tzv. " Off-page faktory" (tj. vše co se provádí za účelem zviditelnění webu, ale nedá se, a neprovádí se přímo na Vašich webových stránkách). 

Další rovinou dělení SEO by mohlo být tzv. " Black Hat SEO" a " White Hat SEO". 
Názvy těchto metod vycházejí z klasických amerických westernů, kdy se na základě barvy klobouku vždy dal rozeznat zločinec (černý klobouk) od hlavního nebo jiného hrdiny (bílý klobouk), který nehrál ve filmu negativní roli. Z výše uvedeného tedy vyplívá, že " Black Hat SEO" je souhrn ne úplně čistých až podvodných technik.

" Black Hat SEO" - Tyto techniky mohou vést ke krátkodobému zlepšení pozice ve vyhledávačích, ale obvykle jsou vyhledávači velmi rychle objeveny a následně penalizovány, což ve výsledku znamená zhoršení pozice ve výsledcích vyhledávání provedených na konkrétním vyhledávači. Zhoršení výsledné pozice Vašeho webu či skóre může být provedeno i na delší dobu.

Naopak " White Hat SEO" jsou ty správné techniky a metody, které je potřeba používat a mít na paměti již při vytváření webu, anebo při jeho pozdější optimalizaci.

Protože si vážím úsilí jak klientů tak svého vlastního, techniky "Black Hat SEO" zásadně nepoužívám.

White Hat SEO

Naopak funguje až striktní optimalizace zdrojového kódu, aby bylo bez chyb, aby se stránka rychleji načítala (skripty, kaskádové styly a hlavně velikosti obrázků či obecně multimédií), aby byla srozumitelná a správně zobrazitelná i pro mobilní zařízení Používají se třeba i mapy webu, aby byly stránky pro roboty vyhledávačů snadno indexovatelné. Samozřejmě je pro vyhledávače daleko zajímavější čerstvější a aktualizovanější obsah, než postavit web, a pak už dělat jen činnosti mimo Váš web (šířit odkazy a reference). Hodně také pomáhá, když ve zdrojovém kódu stránek nejsou odkazované neexistující části Vašeho webu anebo i třeba chybějící obrázky a podobně.
Pokud do statistik návštěvnosti Vašeho webu nevidíte, a víte že existuje určité množství stránek, které už nejsou na Vašem webu dostupné, použijte přesměrovací pravidla v souboru .htaccess.

Black Hat SEO

Už delší dobu se hodně používalo při hodnocení stránek počet odkazů z tématicky podobně zaměřených stránek. V dnešní době se pro "získávání" zpětných odkazů používají poměrně sofistikované aplikace, které za Vás zajistí automatickou registraci na cizí webové stránky, fóra, diskuse a podobně. Za Vás tam napíší do svého profilu odkaz na Váš web, a generátorem textu umožní nepsat na webových stránkách stále stejnou frázi. Dokonce umí i "rozlousknout" velké množství ochran proti robotům.
Výsledkem je spamování cizích stránek komentáři se svými odkazy, takže se o stránce "dozví" více lidí, a Vaše stránka dostane ze stránek odkud na ní vede odkaz tzv. "juice", tedy část skóre webu, kam jste vložili buď vy, anebo robot odkaz.
Sice takto relativně rychle získáte zpětné odkazy, ale pokud se nejedná o nějak tématicky příbuzné weby, obvykle budete po nějaké chvíli penalizováni a ve výsledcích vyhledávání klesnete (nejen na Google, ale i na jiných vyhledávačích).